مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
mbti-

اسرار تیپ شخصیتی طرف مقابلت رو در آزمونMBTI بشناس!

با استفاده از این تست امکان پیش‌بینی رفتار دیگران وجود دارد. در این روش می‌توان میزان سازگاری تیپ‌های شخصیتی را بدست آورد. با این مقاله همراه باشید تا انواع تیپ‌های شخصیتی را با این تست تحلیل کنیم و با رایج‌ترین و باهوش‌ترین آنها آشنا شویم. همچنین این مقاله به شما در شناخت بیشتر از خودتان کمک شایانی میکند.

انواع تیپ‌های شخصیتی و تحلیل آن‌ها در تست mbti

تست شخصیت شناسی mbti معتبرترین تست تیپ شناسی است که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی سازگاری تیپ‌های شخصیتی بیشتر در کسب و کارها و تیم های منابع انسانی برای استخدام به کار می‌رود. مهم‌ترین اصل این تست بر مبنای نظریه تیپ‌های شخصیتی یونگ است و به عقیده او انواع تیپ‌های شخصیتی mbti شامل ۱۶ دسته می‌شوند که هر یک دارای خصوصیات رفتاری، اخلاقی و فکری متفاوتی هستند که می‌تواند روی رابطه تیپ‌های شخصیتی تاثیر داشته‌باشد.

تیپ شخصیتی روشنفکر یا  INTJ

تیپ شخصیتی INTJ طبق تحلیل تیپ‌های شخصیتی mbti فردی دارای ویژگی درونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت‌گر است. آن‌ها دارای جهان درونی اغلب پیچیده و خصوصی هستند و می‌توانند در هرکاری روی جزئیات آن با استفاده از خلاقیت و عقلانیت تمرکز کنند.

تیپ شخصیتی فرمانده ENTJ

در این تیپ شخصیتی ویژگی های برونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت‌گر دیده می‌شود که از آن‌ها افرادی قاطع و علاقه مند به پیشرفت می‌سازد. این افراد برای ساختن دیدگاه خلاقانه اطلاعات مهمی را جمع می‌کنند که در این صورت می‌توانند از تردید خود برای عملی کردن آن بکاهند.

تیپ شخصیتی مبلغ ENTP

تیپ شخصیتی مبلغ به دلیل داشتن ویژگی‌های شخصیتی برونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی دارای شخصیتی خلاق و جسور هستند. این افراد می‌توانند با ذهن خلاق خود ایده‌ها را تجزیه و بازسازی کنند و در برابر شکست‌ها در برابر ایده‌ها مقاومت می‌کنند و دست از تلاش برنمی‌دارند.

تیپ شخصیتی مشاور INFJ

تیپ شخصیتی مشاور دوست دارد با تفکر عمیق و تخیل زندگی را بگذارند این شخصیت دارای ویژگی‌های شخصیتی درونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت‌گر است. ارز‌های شخصی، بینش درونی و شخصیت آرام و اصولی آن‌ها می‌تواند برای دیگران بسیار زیبا باشد و دیگران را به سمت معاشرت با آن‌ها سوق دهد.

تیپ شخصیتی واسطه‌گر INFP

واسطه گر یکی از انواع تیپ‌های شخصیتی است که در انجام هر کاری دارای رویکرد خلاقانه و دلسوزانه است و به دلیل برخورداری از ویژگی‌های شخصیتی درونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی در تست شخصیت شناسی mbti به عنوان شخصیتی کمیاب، ساکت، دارای ذهن باز و خیال پرداز شناخته می‌شود.

تیپ شخصیتی پیش قدم ENFJ

افراد پیش قدم از طریق خلاقیت به اهداف خود می‌رسند و از ویژگی‌های شخصیتی برونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت‌گر برخوردار هستند. تمایل به داشتن ایده‌ها و ارزش‌های هیجان انگیز در تیپ شخصیتی پیش قدم دیده می‌شود همچنین این تیپ شخصیتی عاشق کمک به دیگران هستند. در نتیجه رابطه تیپ‌های شخصیتی با این شخصیت بسیار دوستانه است.

تیپ شخصیتی پیکارگر ENFP

تیپ شخصیتی پیکارگر دارای ویژگی‌های شخصیتی برونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی است و نسبت به دیگران حسن نیت زیادی دارند. این افرادی بسیار پرجنب و جوش هستند و تمایل به داشتن ایده‌های بزرگ و کارهای بزرگ در آن‌ها زیاد است.

تیپ شخصیتی بازپرس ISTJ

این تیپ شخصیتی بازپرس دارای ویژگی‌های شخصیتی درونگرا، حسی، منطقی و قضاوت‌گر است و نسبت به زندگی از نگرش منطقی برخوردارند و برای هر کاری برنامه و هدف خاصی دارند.

تیپ شخصیتی حامی ISFJ

در تیپ شخصیتی حامی طبق تحلیل تست شخصیت شناسی mbti فردی خونگرم و قضاوت گر است که در زندگی روز مره خود به شدت به جزئیات توجه کرده و مسئولیت پذیر و کارآمد هستند. این تیپ شخصیتی دارای ویژگی‌های شخصیتی درونگرا، حسی، احساسی و قضاوت‌گر است و از رایج‌ترین تیپ‌های شخصیتی به شمار می رود.

تیپ شخصیتی مجری ESTJ

در این تیپ شخصیتی مجری به دلیل برخورداری از ویژگی های شخصیتی برونگرا، حسی، منطقی و قضاوت‌گر می توانند افرادی با ثبات شخصیتی بالا باشند که قدرت پیروی از قضاوت منطقی خود را به صورت قاطعانه دارند.

تیپ شخصیتی سفیر ESFJ

شخصیت سفیر در مرکز توجه بوده و ویژگی‌های شخصیتی برونگرا، حسی، احساسی و قضاوت‌گر برخوردار است.

شرکت در اجتماعات و مهمانی ها برایاین افراد لذت بخش بوده و تمایل زیادی به راهنمایی دیگران دارند.

چیره دست ISTP

تیپ شخصیتی چیره دست به دلیل داشتن ویژگی های شخصیتی درونگرا، حسی، منطقی و ادراکی می توانند بدون ارتباط بیرونی به اهداف خود برسند. این افراد دارای ذهنیت فرد گرایی هستند که قدرت مهارت شخصی و کنجکاوی را به آن ها می دهد تا در هر موضوعی وارد شوند و حین انجام در موقع لزوم رویکرد خود را نسبت به آن تغییر دهند.

تیپ شخصیتی ماجراجو ISFP

ویژگی‌های شخصیتی درونگرا، حسی، احساسی و ادراکی در افراد ماجراجو به وضوح قابل مشاهده است و از ذهن بازی برخوردار هستند. آن ها می توانند در لحظه بمانند بنابراین کشف چیزهای هیجان انگیز برای آن ها بسیار راحت و لذت بخش است. طبق فراوانی تیپ‌های شخصیتی تعداد این تیپ از افراد در جامعه زیاد هستند.

تیپ شخصیتی کارآفرین ESTP

این تیپ شخصیتی از ویژگی های برونگرا، حسی، منطقی و ادراکی برخوردار است و به دلیل عمل گرا و پر انرژی بودن می توانند هر کاری را انجام دهند. این افراد قادراند فرصت های جدیدی را در زندگی کشف کنند چه با دیگران و یا به تنهایی.

تیپ شخصیتی سرگرم کننده ESFP

تیپ شخصیتی سرگرم کننده طبق تحلیل تحلیل تیپ‌های شخصیتی mbti دارای ویژگی های شخصیتی برون‌گرا، حسی، احساسی و ادراکی است که علاقه زیادی به کف ناشناخته ها دارند. این افراد روحیه اجتماعی داشته و دیگران را برای کارهای گروهی و مشترک تشویق می کنند در نتیجه در رابطه تیپ های شخصیتی با این فرد مشکلی حادی وجود نخواهد داشت.

باهوش‌ترین تیپ شخصیتی

تیپ شخصیتی متفکر INTP یکی از انواع تیپ‌های شخصیتی است که می‌توان آن را باهوش‌ترین تیپ شخصیتی دانست. تیپ شخصیتی متفکر دارای درونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی بوده و افرادی انعطاف پذیر محسوب می‌شود. این نوع تیپ شخصیتی تست mbti به دنبال راه های غیر احتمالی هستند و در بسیاری از جنبه‌های زندگی از رویکردی غیرمتعارف استقبال می‌کنند. همچنین شخصیت متفکر می‌تواند و آزمایش کردن را با خلاقیت شخصی ترکیب کند.

رایج‌ترین تیپ‌های شخصیتی

در این بخش از مقاله فراوانی های تخمین زده شده از هر تیپ شخصیتی تست mbti بر اساس کل جمعیت و جنسیت و با توجه به هر خلق و خو در جداولی آورده شده است. طبق این آمار تیپ شخصیتی نگهبانان و کاوشگران از رایج‌ترین تیپ‌های شخصیتی تست mbti هستند بر همین اساس می توان باهوش‌ترین تیپ شخصیتی را نیز شناسایی کرد.

آمار جمعیت SJ نگهبانان

زنمردجمعیتتیپ شخصیتی
۱۰ درصد۱۶ درصد۱۳ درصدسرپرست ESTJ
۱۷ درصد۷ درصد۱۲ درصدپشتیبان ESFJ
۶.۵ درصد۱۰.۵ درصد۸.۵ درصدبازرس ISTJ
۱۰ درصد۴ درصد۷ درصدمدافع ISFJ
۴۳.۵ درصد۳۷.۵ درصد۴۰.۵ درصدهمه SJ ها

آمار جمعیت SP کاوشگران

زنمردجمعیتتیپ شخصیتی
۷.۵ درصد۱۲.۵ درصد۱۰ درصدمتقاعد کننده ESTP
۱۴ درصد۸ درصد۱۱ درصدبازیگر ESFP
۳.۵ درصد۸.۵ درصد۶ درصدصنعت گر ISTP
۷ درصد۵ درصد۶ درصدهنرمندISFP
۳۲ درصد۳۴ درصد۳۳ درصدهمه SP ها

فراوانی تیپ‌های شخصیتی

با بررسی‌هایی که انجام شده روی انواع تیپ‌های شخصیتی و طبق نمودارهای زیر فراوانی تیپ‌های شخصیتی واسطه گر بیشتر از سایر تیپ‌های شخصیتی برآورده شده‌است. همچنین با تهیه این گونه نمودارها می‌توان باهوش‌ترین تیپ شخصیتی را از طریق تست mbti مشخص کرد.

سازگاری تیپ‌های شخصیتی

برای آگاهی از سازگاری تیپ‌های شخصیتی باید در مرحله اول باید به تحلیل تیپ‌های شخصیتی و روابط ها پرداخت. دانستن رابطه تیپ های شخصیتی به ما کمک می کند تا میزان سازگاری تیپ‌های شخصیتی را درک کنیم. در این بخش از مقاله سازگارترین تیپ های شخصیتی بر مینای درون گرایی و برون گرایی افراد آورده شده اند.

تیپ شخصیتیتیپ‌های شخصیتی سازگار
ESTPISTJ, ISFJ
ESFPISTJ, ISFJ
ENFPINFJ, INFJ
ENTPINTJ, INFJ
ESTJISTP, ISFP
ESFJISFP, ISTP
ENFJINFP, INTP
ENTJINTP, INFP

جدول سازگاری افراد درون‌گرا با دیگران                   جدول سازگاری افراد برونگرا با دیگران

تیپ شخصیتیتیپ‌های شخصیتی سازگار
ISTJENTP, ENFP
INTJENTP, ENFP
ISFJESFP, ESTP
INFJENFP, ENTP, INTJ, INFJ
ISTPESFJ, ESTJ
ISFPESTJ, ESFJ
INFPENFJ, ENTJ
INTPENTJ, ENFJ

جمع بندی

برای تحلیل تیپ‌های شخصیتی mbti افراد  و شناخت انواع تیپ‌های شخصیتی باید ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها را از طریق فراوانی تیپ‌های شخصیتی مورد بررسی قرار داد در این مقاله به بررسی و تحلیل انواع تیپ‌های شخصیتی با استفاده از تست شخصیت شناسی mbti پرداختیم و گفتیم  طبق آمار شخصیت SJ از رایج‌ترین تیپ‌های شخصیتی آزمون mbti است و باهوش‌ترین تیپ شخصیتی را می توان شخصیتی با ویژگی های متفکر دانست. همچنین با بررسی رابطه تیپ های شخصیتی توانستیم به میزان سازگاری تیپ‌های شخصیتی پی ببریم.

منبع: تیم تحریریه زن شاد

اشتراک گذاری مطلب:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زن شاد
لطفا شماره موبایل خود را وارد نمایید
لطفا کد دریافت شده را وارد نمایید