مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
diet

۱۰ ماده غذایی فوق العاده برای کمک به کاهش استرس در زنان

راه های مدیریت استرس

استرس می‌ تواند ناشی از جنبه‌ های مختلف زندگی روزمره شما باشد. نکته مهمی که در ارتباط با این موضوع وجود دارد این است که استرس می‌ تواند به طریق مختلف هم از نظر جسمی و هم عاطفی و با شدت‌های متفاوت روی ما تاثیر بگذارد. از این رو به کارگیری راه‌ های مدیریت و کاهش استرس زنان می‌توانند به شما کمک کنند. راه‌ های مدیریت و کاهش استرس زنان عبارت اند از: خواب، مدیتیشن، تنفس عمیق، انجام کار مورد علاقه، ورزش کردن، داشتن تغذیه مناسب و … . در ادامه قصد داریم از میان این راه‌ها به بررسی تاثیر غذا‌های کاهش دهنده استرس بپردازیم. این مقاله در راستای ارتباط رژیم غذایی با افسردگی هم نکاتی را ارائه می‌دهد.

نقش تغذیه در استرس

تغذیه خوب یکی از ابزار راه‌های مدیریت و کاهش استرس زنان می‌باشد. از این رو بررسی نقش تغذیه در استرس همیشه مورد اهمیت واقع شده‌است. دکتر متیوجی کوچان، دانشمند تحقیقاتی ارشد در Abbott معتقد است وقتی بدن ما بد تغذیه می‌شود، استرس آسیب بیشتری بر سلامتی ما می‌گذارد. از طرفی دیگر استفاده از غذا‌های کاهش دهنده استرس می‌تواند اثرات منفی اضطراب بر بدن شما را کاهش دهد. ارتباط رژیم غذایی با افسردگی هم با این موضوع مشابه است.

نقش تغذیه در استرس صرفا به زیاد یا کم خوردن غذا محدود نمی‌شود، بلکه نوع غذایی که می‌خورید مستقیماً بر فرآیندهای بدن شما تأثیر می‌گذارد و می تواند به شما استرس وارد کند یا به شما کمک کند اضطراب خود را کنترل کنید. در ادامه به بررسی غذا‌های کاهش دهنده استرس، ویتامین‌های ضد اضطراب، میوه‌های ضد استرس، نوشیدنی‌های ضد اضطراب، کاهش استرس با دمنوش، کاهش اضطراب با معجون و خوراکی‌های ضد استرس خواهیم پرداخت. نقش تغذیه در کاهش اضطراب مسئله‌ای است که باید حتما به آن توجه شود.

غذا‌های کاهش دهنده استرس

همانطور که پیشتر در قسمت نقش تغذیه در استرس گفته‌شد مصرف غذا‌های کاهش دهنده استرس یکی از راه‌های مدیریت و کنترل آن هستند.

خوردن غذا‌های کاهش دهنده استرس علاوه بر آنکه می‌تواند اثرات اضطراب را تا حدی کاهش دهد، به تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود خلق و خو و کاهش فشار خون شما کمک می‌کند.

 در اینجا با برخی از این غذا‌های کاهش دهنده استرس که می‌توانید آنها را به رژیم غذایی خود بیافزایید، آشنا خواهید شد.

-جعفری یک گیاه مغذی که مملو از آنتی اکسیدان‌ها است و ممکن است به جلوگیری از اضطراب کمک کند.

– سیر سرشار از ترکیبات گوگردی است که به افزایش سطح گلوتاتیون کمک می‌کند. این آنتی اکسیدان بخشی از اولین خط دفاعی بدن شما در برابر استرس است.

– کنگر فرنگی منبع فوق‌العاده غنی از فیبر به ویژه پرو بیوتیک‌ها است که ممکن است به کاهش سطح استرس زنان کمک کند.

– ماهی‌های چرب مانند شاه ماهی، سالمون و ساردین به طور باور نکردنی سرشار از چربی های امگا ۳ و ویتامین D هستندکه  این مواد به کاهش سطح استرس کمک شایانی  می‌کنند.

ویتامین‌های ضد اضطراب

در قسمت قبل به نقش مواد غذایی در استرس پرداخته‌شد. در این قسمت قصد داریم در ارتباط با ویتانین‌ها صحبت کنیم. صرفا داشتن اضطراب می‌تواند نیاز شما را به برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین C، ویتامین B، ویتامین D و.. افزایش دهد. در این میان مصرف ویتامین‌های ضد اضطراب  برای کنترل استرس ضروری محسوب می‌شوند.

دل، قلوه و جگر حیواناتی مانند گاو و مرغ منبع عالی از ویتامین‌های ضد اضطرابگروه B، به ویژه B12، B6 می باشند.

کنگر فرنگی سرشار از ویتامین‌های C و K است که همگی برای پاسخ به عناصر استرس آفرین، ضروری‌اند. مصرف منابع کربوهیدرات مانند سیب زمینی می‌تواند به کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول نیز کمک کند. آنها مملو از مواد مغذی مانند ویتامین C و پتاسیم هستند. تخم مرغ اغلب به عنوان مولتی ویتامین طبیعی شناخته می‌شود؛ زیرا مملو از ویتامین‌های مورد نیاز در پاسخ به استرس است.

پرتقال‌ها که جز میوه‌های ضد استرس به شمار می‌روند حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند واین دلیل بزرگی است که ممکن است به اضطراب شما کمک کند.

و در انتها ویتامین D هم که  نقش مهمی را در گروه ویتامین‌های ضد اضطراب ایفا می‌کند، میزانش در بدن رابطه مستقیمی با سلامت روان و تنظیم استرس دارد.

میوه‌های ضد استرس

کدام میوه‌ها برای استرس و اضطراب مفید هستند؟

برای مثال کیوی به عنوان یک میوه از گروه میوه‌های ضد استرس، سرشار از ویتامین C هست که برای پاسخ به استرس، منبع مناسبی به شمار می‌آید. آناناس این میوه استوایی فواید زیادی برای سلامتی دارد. یکی از این فواید دارا بودن مقداری زیادی ویتامین C  وB است که توانایی شما را برای مقابله موثر با استرس افزایش می‌دهد. توت فرنگی این میوه‌های کوچک علی رغم اینکه از قلب محافظت می‌کنند حاوی ویتامین C و منیزیم هستند. منیزیم سیستم عصبی را تنظیم می‌کند و به شما در مقابله با استرس کمک می‌کند. سایر میوه‌های ضد استرس شامل گریپ فروت، پرتقال، توت سیاه، طالبی، نارنگی و زغال اخته می‌شوند.

 نوشیدنی‌های ضد اضطراب

معمولاً اولین واکنش ما در هنگام غلبه بر استرس به جای مصرف دارو مصرف یک نوشیدنی است. مصرف نوشیدنی‌های ضد اضطراب در شرایط استرس زا و دلهره‌آور مانند آب،  چای و شیر گرم می‌تواند شما را آرام کنند.

طبق یک پژوهش انجام شده چای سبز دم کرده یکی از موثر‌ترین و قوی‌ترین نوشیدنی‌های ضد اضطراب شناخته می‌شود که با داشتن آمینو اسیدی به نام تیانین موجود در برگ‌های چای، به شما کمک می‌کند آرامش داشته‌باشید.

اگر هم به سایر نوشیدنی‌های ضد اضطراب دسترسینداشتید و به دنبال راهی ساده برای رهایی از زندگی پر استرس خود هستید، یک لیوان آب بنوشید. با آگاهی از نقش تغذیه در کاهش اضطراب و اتخاذ رژیم غذایی مناسب به سلامت روان و بدن خود کمک خواهید کرد.

 کاهش استرس با دمنوش

 برخی افراد ادعا می‌کنند کهکاهش استرس با دمنوش از جمله خواصی است که  به سلامت روان شما کمک می‌کند.  این مهم است که به یاد داشته‌باشید آنچه برای یک نفر مفید واقع می‌شود، ممکن است برای شما کارساز نباشد. کاهش استرس با دمنوش ممکن است برای شما به خوبی نتیجه دهد، اما در ارتباط با فردی دیگر نتیجه‌ای نداشته‌باشد.

محققان طی مطالعاتی دریافته‌اند که کاهش استرس با دمنوش تنها یکی از خواص این موادگیاهی است.در واقع دمنوش‌ها همچنین برای بهبود شرایط خواب، تسکین مشکلات گوارشی، بهبود درد قاعدگی هم کاربرد دارند.

کاهش اضطراب با معجون

حتما اگر به دنبال راه‌های مدیریت استرس باشید تاکنون نام کاهش اضطراب با معجون به گوشتان خورده‌است.

اگر مدام استرس دارید به جای مصرف دارو‌های شیمیایی استفاده از درمان‌های طبیعی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. کاهش اضطراب با معجونی که خود آن را تهیه کرده‌اید قطعا بی خطرتر از مواد شیمیایی می‌باشد و تضمینی برای سلامتی شما محسوب می‌شود. برای نمونه یکی از بهترین معجون‌های کاهش دهنده استرس، معجون منیزیم است که با دارا بودن ترکیب های گیاهی تا حد زیادی می‌تواند اضطراب شما را درمان کند.

خوراکی‌های ضد استرس

از جمله خوراکی‌های ضد استرسی که به شما در فرایند کاهش استرس کمک خواهند کرد عبارت‌اند از: فندوق، شکلات تلخ، تخمه آفتاب گردان، گردو و… .

با وجود اینکه شکلات تلخ از خوراکی‌های ضد استرس شناخته می‌شود، هنوز چگونگی آن توسط شکلات تلخ به طور دقیق مشخص نیست؛ اما کاکائو منبع غنی از فلاونوئیدهاست که به کاهش و مدیریت استرس کمک خواهند کرد.

منبع: تیم تحریریه زن شاد

اشتراک گذاری مطلب:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زن شاد
لطفا شماره موبایل خود را وارد نمایید
لطفا کد دریافت شده را وارد نمایید