مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
Musical Instruments

کدام ساز موسیقی را برای نواختن انتخاب کنیم؟

به همین دلیل می‎توان انواع ساز موسیقی را به گروه‎های مختلفی دسته بندی کرد. هر ساز موسیقی در طول تاریخ با فرهنگ سرزمینی خاص آمیخته شده است و برای فراگیری آن باید اطلاعات جامعی داشت. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله درباره انواع ساز موسیقی، ساز های موسیقی پاپ، بهترین ساز موسیقی، انتخاب ساز بر اساس شخصیت، اسامی آلات موسیقی و چندین موضوع مرتبط دیگر صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید:

ساز موسیقی چیست؟

ساز موسیقی ابزاری است برای اجرای موسیقی که به کمک آن می ‎توان اصواتی در سبک ‎های مختلف موسیقی ایجاد کرد. به شخصی که ساز موسیقی را می ‌نوازد، نوازنده گفته می ‌شود.
نکته مهمی که باید درباره انواع ساز موسیقی بدانید، این است که تعداد آن ‎ها بسیار زیاد است و از نظر ظاهر، نوع، جنس یا روش استفاده برای تولید اصوات می ‎تواند بسیار مختلف باشد. داشتن آشنایی و شناخت دقیقِ ساز ها برای افرادی که به صورت تخصصی در حوزه موسیقی فعالیت می‎کنند، بسیار مهم است.
در واقع یک موسیقیدان باید بداند برای تولید هر سبکی از موسیقی از کدام ساز استفاده کند و با دسته ‌بندی‎ های آن‎ ها آشنا باشد.

آشنایی با ساز های موسیقی پاپ

همان طور که گفتیم در هر سبک موسیقی که نواخته می ‎شود اغلب از ساز های مخصوص همان سبک استفاده می ‎شود؛ در مورد موسیقی پاپ هم طبیعتاً اوضاع بر همین منوال است. از جمله ساز های موسیقی پاپ  می ‎توان به پیانو، گیتار، درام، سنج، صفحه کلید های الکترونیکی و.. اشاره کرد. از جمله مهم ‎ترین ساز های موسیقی پاپ گیتار است. انواع گیتار هایی که در موسیقی پاپ استفاده می‎ شود عبارتند از گیتار باس، گیتار آکوستیک و گیتار الکتریکی.

 بهترین ساز موسیقی چیست؟

یکی از سؤالاتی که معمولاً وقتی افراد می ‎خواهند شروع به یادگیری موسیقی کنند، زیاد می ‎پرسند این است که بهترین ساز کدام است؟ به این پرسش از چند منظر می‎ توان پاسخ داد. برای اینکه متوجه شوید بهترین ساز برای شما کدام است اول از همه باید به علاقه خود توجه کنید؛ هم چنین میزان آشنایی شما با موسیقی و سن شما نیز اهمیت زیادی دارد. برخی از ساز ها مانند ویولون و کمانچه بسیار دشوار هستند و بهتر است آموزش آن‎ ها از سنین کم شروع شود.

اگر شما فرد بزرگسالی هستید، احتمالاً بهترین ساز برای شما گیتار یا سه تار است؛ زیرا با استفاده از این ساز ها بهتر می ‎توانید به درک موسیقیایی برسید. ولی برای کودکان اوضاع کمی متفاوت است و احتمالاً بهترین ساز برای آن ‎ها فلوت و ساز های ساده کلاسیک انگشتی و هم چنین پیانو باشد.

انتخاب ساز موسیقی بر اساس شخصیت

به منظور انتخاب ساز موسیقی بر اساس شخصیت، باید حتماً با ساز های مختلف کمی آشنایی داشته باشید و هم چنین در خصوص دو گروه کلی ساز یعنی ساز های کلاسیک و ساز های ایرانی اطلاعات بیشتری به دست آورید.

ساز های کلاسیکی مانند گیتار، دارای حسی پر جنب و جوش‎ تر و شاد تر هستند و اگر بخواهید انتخاب ساز بر اساس شخصیت انجام دهید، این ساز برای افرادی که علاقه به خوانندگی هم دارند؛ مناسب ‎تر است.  

یکی دیگر از ساز ها، ساز هایی مانند تار، سه تار و سنتور ، ساز های ایرانی هستند که معمولاً برای افرادی که روحیات آرام‎ تری دارند، مناسب ‎تر است.  

ساز های کوبه‎ ای را در هر دو گروه ساز های کلاسیک و ایرانی می ‎توان یافت. هنگ درام یک ساز پر طرفدار در دسته کلاسیک و دف و تنبک ساز های محبوب ایرانی هستند که برای انتخاب ساز بر اساس شخصیت بیشتر مناسب اشخاص شاد و سرزنده هستند.

بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان

نوجوانان شور و شوق نوجوانی دارند و این شور و سرزندگی را هم می ‎توان در ساز های کلاسیک و هم ساز های مدرن پیدا کرد؛ به عبارت دیگر می ‎توانید نوجوانان را تشویق به یادگیری ساز هایی کنید که به آن‎‎ ها شور و نشاط دهند.  از جمله بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان می‎ توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویولن

 یک ساز ارکستر زهی که در موسیقی کلاسیک اروپا بیش از همه استفاده می ‌شود. برخلاف تصور، آموختن ویولن نیاز به ممارست و تکرار زیادی دارد. ویولن را می ‎توان به عنوان بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان در نظر گرفت.

گیتار

 گیتار یکی از پرطرفدار ترین ساز ها برای نوجوانان است؛ زیرا آن‎ها می ‎توانند در حال نواختن این ساز، آواز هم بخوانند.

پیانو

پیانو نه تنها بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان است، بلکه برای تمام سنین سازی مناسب و دوست داشتنی است.

اسامی آلات موسیقی

آلات موسیقی که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‎گیرند؛ بسیار متنوع اند و شاید ذکر تمام اسامی آلات موسیقی در اینجا امکان‎ پذیر نباشد به همین دلیل به برخی از آن ‎ها اشاره می‎ کنیم:

انواع ساز به گروه‎ های مختلفی تقسیم بندی می‎شوند، در ادامه به دسته بندی انواع ساز و اسامی آلات موسیقی می ‎پردازیم:

ساز های زهی: بربط، تار، تنبور، دیوان، سه تار، کمانچه، سنتور، گیتار ویولون، چنگ و…

یکی دیگر از آلات موسیقی، ساز های بادی: فلوت، کلارینت، کورنت، نی، بالابان، ترومبون، ترومپت، سازدهنی، سرنا، ساکسیفون، شیپور و …

ساز های کوبه‎ای: دف، تنبک (ضرب)، سنج، طبل، زنبورک، دهل، تمپو و …

یکی دیگر از آلات موسیقی، ساز های صفحه دار: پیانو، ارگ، آکاردئون و …

ساز های الکتریکی: ارگ برقی، سینتی سایزر، کیبورد، گیتار الکتریک، گیتار بیس، سه تار الکتریک

 زیبا ترین صدای ساز مربوط به کدام است؟

انتخاب زیبا ترین صدای ساز کمی مشکل است برای اینکه هر ساز اگر اصولی و به درستی نواخته شود و توسط یک فرد حرفه‎ ای با ملودی دلنشین به کار رود، می ‎تواند زیبا ترین صدای ساز را تولید کند. از طرفی زیبا ترین صدای ساز به این موضوع که شنونده کدام ساز را بیشتر دوست دارد هم بستگی دارد. به همین دلیل ممکن است زیبا ترین صدای ساز برای افراد مختلف، متفاوت باشد.

معرفی اصلی ترین ساز ایرانی

هر ساز طرفداران خود را دارد با این حال برخی از ساز ها محبوبیت بیشتری دارند. در ادامه به اصلی ‎ترین ساز ایرانی اشاره می‎کنیم:

سنتور

سنتور را می ‎توان اصلی ‎ترین ساز ایرانی دانست، این ساز از یک جعبه ذوزنقه ‎ای شکل ساخته شده است و روی آن دو ردیف خرک وجود دارد.

ساز قانون

این ساز هم مثل سنتور از یک جعبه چوبی ساخته شده است. از تفاوت‎ های ساز قانون و سنتور در این است که سنتور را با ضربات مضراب می ‎نوازند ولی ساز قانون توسط انگشت سبابه نواخته می ‎شود.

تنبک

تنبک را هم اصلی ‎ترین ساز ایرانی می‎ دانند. این ساز در بسیاری از هم نوازی موسیقی سنتی استفاده می‎ شود.

 نی

 نی از آلات موسیقی قدیمی است.  این ساز از ساز های بادی است که با دمیدن نفس به آن و باز و بسته کردن سوراخ های روی آن، صدای دلنشینی را تولید می‎ کند.

تار

یک ساز موسیقی زهی است و از ساز های اصیل ایرانی محسوب می ‎شود. این ساز علاوه بر ایران در برخی دیگر از کشور های دیگر خاورمیانه هم مورد استفاده قرار می ‎گیرد. این ساز با ذوق و هنر ایرانی ساخته شده است.  تار را می‎توان اصلی ترین ساز ایرانی دانست.

سه تار

سه ‌تار هم‌ خانواده دو تار و تنبور است. استفاده از سه تار در موسیقی دستگاهی ایران بسیار رواج دارد.

دف

 دف یک ساز کوبه‌ ای است که در موسیقی ایرانی استفاده می‎ شود و از حلقه ‌ای چوبی که پوست نازکی بر آن کشیده شده ، ساخته شده است.  

آلات موسیقی قدیمی

آلات موسیقی قدیمی جهان ساز های ضربی بودند که با تکان خوردن تولید صدا می‎ کردند.  هم چنین آلات موسیقی قدیمی که امروزه هم مشابه آن وجود دارد فلوت باب فلینک است که قدمت آن به ۶۷۰۰۰ سال پیش برمی‎گردد و از استخوان پرندگان و عاج فیل ساخته می ‎شد.
طبل پوست فیل هم از قدیمی ‎ترین آلات موسیقی است که قدمت ۳۰ هزار ساله دارد و به دورانی باز می ‎گردد که انسان ‏‎ها از پوست حیوانات ابزار و آلات موسیقی می ‎ساختند.

کلام آخر

استفاده از انواع ساز از هزاران سال پیش متداول بوده است. به عبارت دیگر زندگی انسان‎ ها با موسیقی پیوند خورده است. به همین دلیل بسیاری از افراد یادگیری موسیقی را به عنوان یکی از اهداف خود تلقی می ‎کنند.

منبع: تیم تحریریه زن شاد

اشتراک گذاری مطلب:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زن شاد
لطفا شماره موبایل خود را وارد نمایید
لطفا کد دریافت شده را وارد نمایید